Nem vagy lusta. Kimerült vagy. – Mi lehet a fáradtságod mögött valójában?

Marton-Tóth Eszter

Kávé reggel, kávé délután. Reggel úgy kelsz, mintha le sem feküdtél volna, délután négykor már a túlélésért küzdesz, este pedig már tényleg alig élsz (vagy éppen akkor pörögsz fel!). Ködös gondolkodás, ingerültség…

Nem a te hibád. Nincs veled baj!

A nők – különösen az anyák – túlságosan gyakran hiszik el magukról, hogy „gyengék”, „lusták”, „nem bírják úgy, mint mások”.

Én is voltam (és néha vagyok) így. Bírni kell, menni előre, keménynek lenni, mindent elviselni.

De amikor jönnek a tünetek, akkor bizony előbb-utóbb észre kell venni őket. Mert egyre hangosabbak és erősebbek lesznek.

Nekem a mélypont akkor volt, amikor már nem mertem elindulni autóval Budapestre munkaügyben, mert teljesen kimerült voltam a nemalvástól és a mindennapos fejfájástól.

Amikor a tested próbál szólni, hogy valami kibillent az egyensúlyból, akkor meg kell nézni, mi az oka. Ez a funkcionális medicina egyik nagyon fontos alapszabálya!

Nézzük meg, mik okozhatják a fáradtságot (a teljesség igénye nélkül, most csak a hozzám fordulók körében leggyakoribb okokat sorolom fel):

1. Pajzsmirigy problémák

Mai világunkban talán az egyik legtöbbet emlegetett szervünk a pajzsmirigy, melynek megbetegedéseivel egyre gyakrabban találkozunk. 30-50 évvel ezelőtt ezek a betegségek jóval ritkábban fordultak elő, de mára az alulműködés, a túlműködés és a pajzsmirigy autoimmun betegségei is nagyon gyakoriak, szinte már népbetegségnek mondhatók.

A Hashimoto, ami egy autoimmun állapot, lassan lelassítja az egész anyagcserét és ez nem csak fáradtságot, de hidegérzetet, hajhullást, puffadást, hízást és hangulatzavarokat is okozhat.

Figyelj oda: ha reggel alig tudsz kikászálódni az ágyból, és még 8 óra alvás után is fáradt vagy, emellett kúsznak fel rád a kilók, érdemes lehet pajzsmirigy irányban vizsgálódni – nemcsak TSH, hanem teljes panel!

pajzsmirigy

2. „Kimerült” mellékvese – a rejtett stressz nyomában

Amikor sokáig vagy terhelés alatt, a mellékveséd kortizoltermelése kibillen. Először túl sok a kortizol (pörgés, szorongás), később viszont már túl kevés (és alig tudsz felkelni is). Ez a „mellékvese kimerülés” állapot nem hivatalos diagnózis, de nagyon is létező dolog.

És ebben azt nagyon fontos megérteni, hogy nem csak az jelenti a stresszt, ha konkrétan idegeskedsz valamin. A szervezeted számára az is stressz, ha például mikrotápanyaghiányod van, vagy túl keveset (vagy épp túl sokat) sportolsz, ha nem alszod ki magad, ha nem kapcsolódsz a természettel, ha túlságosan ingadozik a vércukrod, és még sorolhatnám.

Gondolatébresztő: a délutáni energiazuhanás, a só utáni sóvárgás, és az, hogy este pörögsz fel, miután egész nap fáradt voltál, mind árulkodó jelek lehetnek.

3. Vércukor-ingadozás – a láthatatlan hullámvasút

Ez az én kedvenc témám, és vesszőparipám egyben. Ha elolvastad az előző pontot, akkor már tudod is, hogy a stresszkezelés egyik része az is, hogy kiegyensúlyozod a vércukorháztartásodat. Nagyon sokat szoktam erről beszélni, és erre rengeteg tananyagomat építettem fel, mert kulcskérdés az egészség szempontjából.

A kihagyott reggelik, az össze-vissza evés, ha túl kevés a fehérje, ha éhezteted magad, és utána gyorsan bekapsz valami cukros feldolgozott szénhidrátot, vagy sokat nassolsz… Ezek miatt folyamatos a vércukor hullámvasút a testedben.

És ez bizony a hormonrendszerre is visszahat.

Tippem: Próbálj ki egy vércukor stabilizáló reggelit: sok zöldség (pl. rukkola saláta, sárgarépa, paradicsom, kaliforniai paprika, retek…), tojás valamilyen formában (főtt, sült…) vagy valamilyen hús, és mellé szénhidrát is, pl. éldesburgonya, burgonya, 1 szelet kovászos kenyér vagy gluténmentes hajdina lepény (hajdina beáztatva, másnap összeturmixolva és kisütve). Ha a tojás főtt, és nem zsíron sült, akkor ne feledkezz meg némi zsiradékról sem, pl. olívaolaj.

4. Emésztőrendszer egyensúlytalansága

A puffadás, székrekedés, ételérzékenység vagy reflux borzasztó kellemetlenek, ráadásul nagy stresszt jelentenek a szervezetnek. Ez is hozzájárulhat a fáradtsághoz.

Mindenképp ki kell deríteni, mi okozza, ha emésztőrendszeri tüneteid vannak. Nem elég a probiotikum. Ha már mindenképp szeretnél probiotikus támogatást, akkor próbáld ki a hagyományos fermentálással készített zöldségeket, mint a savanyú káposzta.

Azt tudtad, hogy a bélflóra és az immunrendszer szoros kapcsolatban állnak egymással? A bélben található jótékony baktériumok nemcsak az emésztést segítik, hanem az immunrendszer optimális működésében is szerepet játszanak.

Egyre gyakoribb (autoimmun állapotok esetén pedig még inkább) a lyukas bél szindróma (leaky gut), ami azt jelenti, hogy a bélfal nem záródik megfelelően, és káros anyagok, toxinok kerülhetnek a véráramba. Ezek az anyagok az immunrendszert összezavarhatják.

Tippem: a gyulladáscsökkentő étrend, probiotikumokkal (fermentált ételek) és prebiotikumokkal (rostok = zöldségek) megtámogatva segít helyreállítani a bélflóra egyensúlyát, ezáltal erősítve az immunrendszert és csökkentve a gyulladást. Ráadásul, amikor a bélflóra egyensúlyban van, javulhat a tápanyagok felszívódása is, így a szervezet könnyebben képes felvenni a szükséges vitaminokat és ásványi anyagokat.

A gyulladáscsökkentő étkezés alapja az, hogy egyél természetes, valódi ételeket. Innen megtudhatod, hogyan kezdj ennek neki.

5. Mentális és érzelmi terhek – amikor túl sok a minden…

Az állandó pörgés a család, a munka és a mindennapi teendők körül, a megfelelni akarás, a folyamatos szorongás, a határok hiánya, vagy akár a feldolgozatlan családi minták is energiát visznek. A tested nem különíti el, hogy mi fizikai és mi érzelmi stressz – ugyanúgy reagál rá.

Ez talán minden eddig felsorolt pontnál nehezebb, hiszen ott „kézzelfogható” megoldások vannak, de ez a terület nagyon egyéni. Én is szoktam segítséget kérni ebben, hiszen nem kell mindent egymagunknak megoldani.

Mindenesetre, ha elkezdesz bármilyen módon picit többet kapcsolódni saját magaddal, akkor egy kicsit fel tudsz lélegezni, és talán jobban meg is tudod látni, hogy merre indulj, hol tudnál kicsit lassítani.

Tippem: az első, amit tegyél meg ennek érdekében, hogy este kikapcsolod a telefonodat 30 perccel lefekvés előtt, és reggel nem kapcsolod be, minimum 30 percig. Ebben van egy masszív saját tapasztalatom a közelmúltból: én is belecsúsztam abba, hogy a telefonom nélkül már létezni sem tudtam. De amikor újra bevezettem azt, hogy repülő üzemmódra teszem a telefonomat este és reggel is csak 1 órával ébredés után kapcsolom be, érezhetően megkönnyebült a testem-lelkem.

Mit tehetsz ma, ha úgy érzed, végképp kifogytál az energiából?

🌞 Reggel ne cukrosat vagy péksütit egyél, hanem valami táplálót, lásd a fentebb leírt példát.

💤 Ne csak a gyerekek alvásidejét figyeld – a tiéd is fontos! ❤️

🚶‍♀️‍➡️ Mozogj picit minden nap – itt a jó idő, sétálj egyet munka után, és kiránduljatok többet hétvégén.

💞 Figyeld magad és ha tüneteid vannak, ne legyints rájuk, hanem kezdj el utánajárni, mi okozza őket.

És a legfontosabb: ne hibáztasd magad. Fordulj nagy szeretettel magad felé, úgy, ahogy a legjobb barátnőd vagy a férjed vagy a kisgyermeked felé is teszed, amikor azzal fordulnak hozzád, hogy valami fáj vagy valami nehéz. ❤️

Ha nem akarsz lemaradni a legfrissebb hírekről és tippekről az egészséges táplálkozással és életmóddal kapcsolatban, iratkozz fel a hírlevelemre még ma! 

 

Forrás:

Dr. Csomai Zita: A pajzsmirigy egészséges működése

Metamorf Sziget: Természetgyógyász Fitoterapeuta képzés 2025

Ezokurzus Képzési Központ: Funkcionális Táplálkozási Ismeretek 2017

Akil Palanisamy, MD: Autoimmunitás

Valamint saját tapasztalatom és mindennapi rutinom.