Tanuljunk a stresszről!

Marton-Tóth Eszter

Úgy gondolom, hogy a szervezetünkben zajló folyamatok megértése nagyban hozzájárul ahhoz, hogy sikeresen be tudjunk vezetni új szokásokat. Legyen szó akár egészségesebb étkezésről, akár az alvás fontosságáról, akár a stresszkezelés létfontosságáról.

Úgyhogy tanuljunk egy kicsit a stresszről!

Szervezetünk belső szabályozási funkcióit a vegetatív idegrendszer biztosítja. Ennek két, egymással ellentétes hatású része van: a szimpatikus és paraszimpatikus idegrendszer.

🐯 A szimpatikus idegrendszer: a „harcolj vagy menekülj” egy ősi reakció, ami azért fejlődött ki, hogy életben tartson minket, amikor még ősemberek voltunk. Növeli a vérnyomást, pulzusszámot, légzésszámot és vércukorszintet, hogy el tudjunk futni a tigris elől. Tehát ez egy jó és hasznos dolog, azonban manapság nincs tigris, viszont van modern élet okozta stressz, amitől többnyire ebben az állapotban ragadunk. Túlságosan sokat, szinte állandóan (!!) stresszben vagyunk.

🛏️ Paraszimpatikus idegrendszer: a „pihenj és eméssz” ág ellensúlyozza a szimpatikus idegrendszer minden hatását. Fontos tehát, hogy minél többet legyünk ebben az állapotban, mert itt történik a felépülés, a regeneráció, a helyreállító folyamatok. Amikor aktiváljuk a paraszimpatikus idegrendszeri ágat, az segít csökkenteni a vérnyomást, lassítani a szívverést, fokozni az immunrendszer működését, és helyreállítani az emésztést.

Azt fontos megérteni, hogy a mindennapjainkban többnyire nem vagyunk életveszélyben, mégis túlságosan sokszor vagyunk „harcolj vagy menekülj” üzemmódban, mert ezt ugyanúgy kiváltja az, hogy elénk vág valaki a forgalomban, vagy vitatkozunk valakivel, vagy a száguldó, vagy éppen szorongó gondolataink. Úgy egyáltalán, a mai felgyorsult és teljesítményoreintált életvitelünk.

A testünk ugyanúgy reagál, mintha a tigris elől menekülnénk. De a testünk nem erre lett kitalálva!
Egyre kevesebb a megpihenés, ami biztosítana egyfajta egyensúlyt a szervezetünkben.

Ezért olyan fontos, hogy megértsük, mi zajlik az elménkben, testünkben. Ez segíthet abban, hogy fokozatosan átformáljuk a gondolkodásmódunkat. És természetesen a szokásainkat is, kezdve a paraszimpatikus idegrendszer aktiválását célzó gyakorlatokkal és ezzel az egyensúlyra való törekvéssel.

Minél gyakrabban bekapcsoljuk ugyanis a paraszimpatikus „pihenj és eméssz” idegrendszeri ágat, azzal mind ellensúlyozzuk a stressz negatív hatását.

Jöjjön tehát egy gyűjtemény a stresszkezelési technikákról. Egy egész csokorral hoztam, hogy mindenki kedvére tudjon válogatni:
💗 Séta a természetben
💗 Meditáció, relaxáció
💗 4-7-8 légzőgyakorlat
💗 Illóolaj párologtatás (levendula, narancs)
💗 Kertészkedés
💗 Ölelés
💗 Éneklés, tánc

Külön ki szeretnék emelni egyet:
🤸 A JÁTÉKot, ugyanis:

„Nem azért felejtünk el játszani, mert megöregszünk, hanem attól öregszünk meg, hogy elfelejtünk játszani.” (George Bernard Shaw)

💗 Társasjáték, kirakó
💗 Felnőtt kifestő – színezés
💗 Frizbi, labdajáték
💗 Bowling, gokart, minigolf
💗 Vagy ha vannak gyerekek, akkor egyszerűen csak csatlakozzunk be a játékukba.
➕ Bármilyen mozgás a friss levegőn.

Találjuk meg a számunkra megfelelő stresszkezelési techinká(ka)t és alkalmazzuk minden nap! Nem kell sokat és sokszor. APRÓ LÉPÉSEK! Először csak 5 perc… Aztán 10 perc… És így tovább. A lényeg azon van, hogy legyen ez a mindennapi rutinunk része.

Forrás: Akil Palanisamy, MD: Autoimmunitás, valamint saját tapasztalatom és mindennapi rutinom.